czwartek, 27 września 2012

Zmiany na lepsze

Jeśli ktoś nie wierzy, że małymi krokami można poprawiać świat, niech porzuci malkontencką postawę i posłucha dobrych wieści :)

Powoli, ale jednak coś się w naszej rzeczywistości rusza i tak od niedawna straż miejska może od ręki bez sądów, policji, organizacji prozwierzęcych wlepiać mandaty za złe traktowanie zwierząt. Dla mnie to przełom, bo do tej pory od zgłoszenia problemu do efektu mijały tygodnie, wychudzony pies na metrowym łańcuchu nadal cierpiał i nic nie można było poradzić. Teraz wystarczy zadzwonić, zgłosić, straż ma obowiązek pojechać, sprawdzić warunki i jeśli właściciel zwierzęcia nie poprawi mu warunków z dnia na dzień, może wlepiać mandat do 500 stów na miejscu. I tak każdego dnia, aż efekt zostanie osiągnięty.

Co to dokładnie oznacza? 
Jest wprowadzona ustawa, która określa warunki trzymania psa na dworze (wiem, dla mnie to też abstrakcja, bo psina śpi w łóżku, nie wyobrażam sobie uwiązywania psa itp.), wszystko jest opisane na poniższej ulotce. Jeśli ktoś zauważy, że pies jest na uwięzi non stop, ma rozwaloną budę, nie ma wody trzeba od razu dzwonić. Nie odchodzić z rozłożonymi rękami, to jest naprawdę proste! Dzwonisz, zgłaszasz, sprawdzasz, czy właściciel się zastosował do wytycznych. Pokażmy, że warto zmieniać prawo, że nie jesteśmy obojętni i zależy nam na poprawie losu zwierzaków. Mamy do tego narzędzia, więc do dzieła!

ps. na stronie akcji ZERWIJMY ŁAŃCUCHY są do pobrania powyższe ulotki i kilka innych. Jadąc do znajomych, rodziny na wieś warto wziąć ze sobą kilka egzemplarzy i powiesić przy lokalnych sklepach. Edukacja = reakcja :)


3 komentarze:

 1. Już od jakiegoś czasu wiem o tym i bardzo to mnie cieszy :) Trzeba tylko wyraźnie komunikować Straży Miejskiej, bo czasami się wykręcają od przyjęcia zgłoszenia! Nie można odpuszczać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, straż miejska nie jest - delikatnie mówiąc - moją ulubioną instytucją, ale skoro już jest i ma w papierach zapisane, że musi pewne rzeczy robić, to warto z tego korzystać nawet za cenę piłowania ich i przypominania o obowiązkach...

   Usuń
 2. Rewolucja zjada swoje dzieci. Jedyną drogą która przyniesie trwałe efekty jest ewolucja. I ona następuje.

  ps. Do twojej akcji zgłosiłam dwa przepisy, nie wiem czy zapomniałaś o niej bo brak tam ruchu ;)

  OdpowiedzUsuń